subscribe: Posts | Comments

KOAH Hastalığı

0 comments
KOAH Hastalığı

KOAH Nedir ?

Bugün  Hürriyet web sitesinde bir sağlık haberi dikkatimi çekti,  ?Kışın şikayetleri artıyor? başlıklı bir haber.

Hastalığın ismi KOAH, isim dikkatimi çekince okudum ve ziyaretçilerimle paylaşmak istedim.

KOAH?ın açılımı ; Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı.

hakkında biraz araştırma yapınca şöyle tariflere ulaştım ;

–              ?KOAH akciğerin zararlı gaz ve partiküllere karşı anormal enflamatuar yanıtı sonucu ortaya çıkan tıkayıcı ve ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.?

–              ?Akciğer fonksiyonlarına önemli etkiler yaratan kronik solunumsal bir rahatsızlık?

–              ?Ekspirium (nefes verme) sırasında havayollarında ortaya çıkan çökme ve aşırı bronşial ifrazat havayollarında daralmaya neden olarak hava akım hızını azaltmakta ve bu olay sürekli olarak şiddetini arttırarak hastanın yaşam kalitesinde bozulmaya yol açmaktadır.?

Yine Hürriyet web sitesindeki haberde, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Dr. Tevfik Özlü?nün yaptığı açıklamada, KOAH?ın akciğerdeki hava yollarının daralmasına bağlı nefes alıp vermede (bilhassa nefes vermede) hava akımının kısıtlanması şeklinde görülen bir hastalık olduğu anlaşılıyor.  Ayrıca süreğen (kronik diye algılıyorum) bir hastalık olduğu vurgulanıyor.

Kış Gelince KOAH Hastalarının Şikayeti Artıyor

Kış mevsiminde KOAH hastalarının şikayetleri artıyor.

Kış mevsiminde KOAH hastalarının risk altında oldukları, yağışlı, sisli ve soğuk havalarda KOAH hastalarının şikayetlerinin arttığı ifade ediliyor.

Hastalığın önemli ve kişinin yaşam kalitesini bozan sonuçları ortaya çıkabilmekte.

Hastayı zamanla başkalarının desteğine bağımlı yapıyor, malul halel getirebiliyor ve kalıcı işgücü kaybı yaratabiliyor.

Tedavi maliyetlerinin de yıllarca çok pahalı olarak devam edebildiği anlaşılıyor.

Hastalığın öksürük, nefes darlığı, göğüste tıkanma meydana gelmesi, hırıltılı solunum, balgam çıkarma gibi belirtileri görülüyor ve bu belirtiler artan bir seviyede yıllarca devam ediyor.

KOAH?ın, uzun yıllar sigara içmiş olan 50 ve üzeri yaşlardaki kişilerde sıklıkla görüldüğü ifade ediliyor.

Kış mevsiminin getirdiği olumsuz yaşam ortamında hastası olanların mümkün olduğunca kendilerini korumaları gerekiyor.

Korunmak için, kışın kapalı ortamlarda sigara içilmemeye çalışılmalı, bulunulan ortam sık havalandırılmalı, soba yakılan evlerde boru ve bacaların temizlenerek iyi drenaj sağlanmalı, gece yatılan odalar nemlendirilmeli, kirli havalarda dışarıya çıkmaktan kaçınmalı.

Bu tedbirlere rağmen hastanın durumunda bir kötüleşme görülmesi halinde vakit kaybetmeden bir doktora başvurarak tedavilerini yenilemeleri gerektiği tavsiye edilmekte.

Sağlık Sitelerinin Önemi

Evet, internet ortamında sağlık konularında yapılan yayınlar yaşadığımız hastalıklar konusunda bizleri epeyce bilgilendirmekte, değil mi ?

Sağlık konusunda yayın yapan (Hürriyet web sitesindeki sağlık sayfası buna bir örnek)  sitelerden yaşadığımız rahatsızlıklar hakkında anlayacağımız dil ve anlatımda ( tıbbi terimlerin az olması nedeniyle) bilgi ediniyor ve tedavimizi daha bilinçli yaptırabiliyoruz.

En azından ben kendi adıma öyle düşünüyorum?

KOAH hastalığı hakkındaki ?Kışın şikayetleri artıyor? başlıklı yazıyı Hürriyet web sitesinden okumak isterseniz lütfen burayı tıklayın.

Sağlıklı günler dileğimle?

Volkan KARA


Volkan Kara

Volkan Kara

Ben Volkan Kara, Karadeniz'in güzel şehri Giresun'da doğdum. İlk ve orta öğrenimi burada yaptım. Lisans ve lisansüstü eğitimi ise İstanbul iktisadi ve Ticari ilimler Akademisi'nde tamamladım. 20 yıldan fazla dayanıklı tüketim ve otomotiv sektöründe üretim yapan şirketlerde muhasebe ve mali işler yöneticiliği yaptım. Amacım bilgi paylaşımını ve iletişimi çok kolaylaştıran interneti en doğru bir şekilde kullanarak çevreme faydalı olmak, insan yaşamını etkileyen güncel konular üzerine yorumlarda bulunmak.

More Posts

Share

VolkanKara Günlük

↑ Grab this Headline Animator

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Filerfrog ile sağ tıklama menüsünü zenginleştirin.
Farenizin Fonksiyonlarını Artırın

Sağ Tıklama Menüsünü Zenginleştirin Ücretsiz, ücretsiz olduğu kadarda pratik bir dosya yönetim programı ile farenizin sağ tıklama menüsünü zenginleştirmeniz mümkün....

Kapat